METODY, TECHNIKI I MATERIAŁY W ARTETERAPII


1.Metody

Dobór metod nauczania jest uzależniony od grupy wiekowej i jej możliwości, rodzaju zajęć i przedmiotu i oraz celu pracy. Wśród sugerowanych metod w pracy w ramach zajęć arteterapii należy wymienić wszystkie te, które pozwolą zrozumieć temat, wyobrazić sobie efekt końcowy, obserwować i praktycznie uzmysłowią proces tworzenia, pobudzą do ekspresji plastycznej opartej na obserwacji, słowie i działaniu praktycznym. Do metod stosowanych w arteterapii zaliczamy:
pokaz- angażujący zarówno wzrok, dotyk i inne zmysły
praca z książką- albumy o sztuce, przykłady prac i rozwiązań, lektury, poezja
obserwacja, eksperyment, wycieczka- dzięki którym uczniowie są wdrożeni do logicznego myślenia i zapamiętywania
pogadanka- polega na wymianie informacji nauczyciel- uczeń
praktycznego działania- projektowanie, modelowanie, kopiowanie

2. Techniki

Podczas realizacji zadań arteterapii wykorzystuje się różnorodne techniki malarskie, graficzne oraz autorskie z wykorzystaniem tworzyw nietypowych: odpadowych, ekologicznych, masy solnej, masy papierowej, gliny, techniki zaczerpnięte ze sztuki ludowej, rzemiosła i rękodzieła artystycznego.

Techniki malarskie

METODA MALOWANIA DZIESIĘCIOMA PALCAMI (FINGER PAINTING)
Wykorzystuje się tu naturalną skłonność dzieci do bawienia się w substancjach o konsystencji błota .Podczas terapii tą metodą instruuje się dokładnie dziecko co ma robić. Otrzymuje ono duży arkusz papieru i farby, a jego zadaniem jest namalowanie jakiegoś obrazka. Pozostawia mu się zupełną swobodę. Malowanie odbywa się dłońmi i palcami. Metoda ta uwalnia dziecko od zahamowań, pokonuje lęk, wzmacnia wiarę w jego możliwości, pobudza do ekspresji. Metoda spełnia funkcje diagnostyczne. Traktowana jest jako technika projekcyjna. Bierze się tu pod uwagę stosunek dziecka do tworzywa, czas wykonywanego zadania, element ekspresji ruchowej, zachowanie wobec kolorów. Te obserwacje diagnostyczne stanowią pomoc i wskazówkę do pracy terapeutyczno- wychowawczej.
Do innych technik malarskich należą:
MALOWANIE NA WILGOTNYM PAPIERZE (MOKRE W MOKRYM); MALOWANIE „MOKRE W MOKRYM” NA ZMIĘTYM PAPIERZE; MALOWANIE FARBĄ KLEJOWĄ; BARWIENIE PAPIERU: WZORY NA FARBIE KLEJOWEJ; WYDRAPYWANKA W FARBIE KLEJOWEJ; TECHNIKA ODPRYSKOWA; MALOWANIE PIASKIEM; MALOWANIE NA SZKLE

b) Techniki graficzne

MONOTYPIE; ODBIJANKA TIULEM LUB GAZĄ; LINORYT, DRZEWORYT, GIPSORYT; MOZAIKA MOZAIKA ZE STEMPLI Z ZIEMNIAKA ; STEMPLOWANIE Z SZABLONAMI

c) Inne techniki

BARWIENIE PAPIERU: WZORY NA FARBIE KLEJOWEJ; BARWIENIE TUSZE; BARWIENIE RURKĄ DO NAPOJÓW; BARWIENIE Z LINIJKĄ; WZORY DO MALOWANIA SZTUCZNYM ŚNIEGIEM NA SZKLE ; TECHNIKI OPARTE NA MODELOWANIU, KONSTRUOWANIU; ORGIAMI.; MANDALE.