X
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ARTETERAPEUTYCZNYCH 2

TEMAT: Podróż na planetę Fantazji z użyciem kreski i słowa – zajęcie z zakresu edukacji kreatywnej



CELE OGÓLNE:
Cele w sferze poznawczej:
• Stymulowanie i rozwijanie zdolności twórczych.
• Poszerzanie wiedzy o rzeczach, zjawiskach i ludziach.
Cele w sferze emocjonalno- motywacyjnej: • Kształtowanie zachowań prospołecznych i umiejętności współpracy w grupie.
• Rozwijanie życzliwości i wrażliwości na potrzeby innych.
Cele w sferze działaniowej:
• Rozwijanie samodzielności i wytrwałości w procesie odkrywania i rozwiązywania problemów.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
• nawiązuje kontakt werbalny z drugą osobą,
• wykonuje pracę na podany temat,
• potrafi wypowiadać się na temat wykonanej pracy,
• utrzymuje porządek w miejscu pracy,
• reaguje na sygnały umowne.
METODA: • aktywnego działania
FORMA: • zbiorowa jednolita,
• indywidualna zróżnicowana
POMOCE:
szablon buta, duże kartki z bloku technicznego, farba klejowa, kaseta z muzyka relaksacyjną,

PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. POWITANIE –
Uczestnicy zajęć witają się wzajemnie pocierając się poszczególnymi częściami ciała np. plecami, kolanami, czołem, łokciami.
2. BUTY SIEDMIOMILOWE (sesja integracyjna)
Uczestnicy zabawy siadają w kręgu. Po środku koła leży wycięty z szarego papieru but . Każdy z uczestników siada na bucie i mówi gdzie i dlaczego chciałby się znaleźć, gdyby miał buty siedmiomilowe..
3. KRESKA I SŁOWO (ćwiczenie ekspresji twórczej)
Uczestnicy dobierają się w pary. Zadaniem każdej z par jest wykonanie rysunku przedstawiającego jakieś zdarzenie odbywające się w następujących miejscach:
• Przestrzeni kosmicznej
• W głębinach morskich,
• w Królestwie Pszczół,
• w Republice Krasnali,
• w puszczy afrykańskiej itp.
Rysunki te tworzone są przez partnerów jednocześnie, ale bez porozumiewania się. Po ukończeniu rysunków uczestnicy umieszczają je obok siebie, następnie każda para opowiada o tym co wydarzyło się na ich rysunku. Na zakończenie cała grupa tworzy jedną wielką opowieść, biorąc za jej podstawę treść poszczególnych rysunków.
Zakończenie zajęć:
Pożegnanie zabawą integracyjną „ Iskierka”.
Podziękowanie za wspólną zabawę.
BIBLIOGRAFIA:
1. Jolanta Bonar, Krzysztof Schmidt, „Żywioły – lekcje twórczości w nauczaniu zintegrowanym”, WSiP, 2000
2. .Mariola Chomczyńska- Miliszkiewicz, Dorota Pankowska, „ Polubić szkołę”, WSiP,Warszawa 1995
3. Ewelina J. Konieczna, „Arteterapia w teorii i praktyce”, Oficyna Wydawnicza IMPULS, Kraków 2003
4. „Tańce i zabawy dla grupy”; Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA, 1995

Drogi uzytkowniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczac Ci coraz lepsze uslugi. By moc to robic prosimy, abys wyrazil zgode na dopasowanie tresci marketingowych do Twoich zachowan w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam czesciowo finansowac rozwoj swiadczonych uslug.

Pamietaj, ze dbamy o Twoja prywatnosc. Nie zwiekszamy zakresu naszych uprawnien bez Twojej zgody. Zadbamy rowniez o bezpieczenstwo Twoich danych. Wyrazona zgode mozesz cofnac w kazdej chwili.

 Tak, zgadzam sie na nadanie mi "cookie" i korzystanie z danych przez Administratora Serwisu i jego partnerow w celu dopasowania tresci do moich potrzeb. Przeczytalem(am) Polityke prywatnosci. Rozumiem ja i akceptuje.

 Tak, zgadzam sie na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora Serwisu i jego partnerow w celu personalizowania wyswietlanych mi reklam i dostosowania do mnie prezentowanych tresci marketingowych. Przeczytalem(am) Polityke prywatnosci. Rozumiem ja i akceptuje.

Wyrazenie powyzszych zgod jest dobrowolne i mozesz je w dowolnym momencie wycofac poprzez opcje: "Twoje zgody", dostepnej w prawym, dolnym rogu strony lub poprzez usuniecie "cookies" w swojej przegladarce dla powyzej strony, z tym, ze wycofanie zgody nie bedzie mialo wplywu na zgodnosc z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.